Spółdzielnie energetyczne jako ważny element energetyki rozproszonej na obszarach wiejskich
Spółdzielnie energetyczne na obszarach miejsko-wiejskich odgrywają ważna rolę w tworzeniu bezpieczeństwa energetycznego na obszarze danego regionu. Umożliwia to zrzeszenie lokalnego społeczeństwa, jednostek samorządu terytorialnego oraz przedsiębiorców działających na danym terenie w celu budowy nowych jak i łączenia już istniejących instalacji OZE. Forma ta umożliwia rozłożenie kosztów związanych z inwestycją na większą liczbę podmiotów co przekłada się na zdolność do wybudowania większych źródeł wytwórczych oraz możliwość zaopatrzenia w energię większą ilość odbiorców.
W celu założenia spółdzielni należy:
- Zebrać minimalną ilość członków – 10 w przypadku osób fizycznych, bądź 3 w przypadku osób prawnych.
- Przygotować statut spółdzielni.
- Dokonać wyboru organów spółdzielni.
- Dokonać rejestracji spółdzielni w KRS.
Po spełnieniu tych warunków należy złożyć wniosek do KOWR o rejestrację w wykazie spółdzielni energetycznych prowadzonym przez Dyrektora Generalnego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa.
Istotnym narzędziem pozwalającym wyliczyć łączne korzyści dla wszystkich członków spółdzielni jest specjalnie opracowany dla projektu RENALDO kalkulator. Pozwala on wyliczyć oszczędności w oparciu o to jakie źródła OZE będą wykorzystywane w spółdzielni, jakie będą nakłady finansowe na ich budowę, jakie będzie roczne zużycie energii oraz o to w jakiej taryfie będą rozliczane.
Gorąco zachęcamy do zapoznania się z broszurą informacyjną oraz do zasięgnięcia informacji dotyczących zakładania i prowadzenia spółdzielni energetycznych dostępnymi poniżej:
https://www.gov.pl/web/kowr/spoldzielnie-energetyczne
Paweł Topyła
Dział Rolnictwa Ekologicznego i Ochrony Środowiska
MODR Oddział Siedlce