Uwaga beneficjenci interwencji PS WPR 2023-2027!
Skorzystanie przez beneficjenta z pomocy w ramach interwencji I.11. „Premie dla młodych rolników” oraz I.10.5. „Rozwój małych gospodarstw” oraz I.10.1.1. „Inwestycje zwiększające konkurencyjność”, nakłada na uczestnika obowiązek prowadzenia ewidencji przychodów i rozchodów.
Możemy ją prowadzić z wykorzystaniem:
• Narzędzia do oceny ekonomicznej gospodarstwa,
• Polskiego FADN/FSDN
lub
• Podatkowej księgi przychodów i rozchodów (gdy w gospodarstwie jest prowadzony wyłącznie dział specjalny produkcji rolnej”
• Ksiąg rachunkowych gdy na podmiot nałożony jest obowiązek ich prowadzenia (art.2 ust.1 ustawy z dnia 29.09.1994 o rachunkowości).
Prowadzenie ewidencji musi być rozpoczęte w terminie najpóźniej 6 miesięcy od dnia przyznania pomocy i należy ją prowadzić do końca okresu związania z celem czyli 5 lat od dnia wpływu I raty.
Narzędzie zostało tak skonstruowane aby beneficjenci działań mogli wywiązać się z obowiązku prowadzenia ewidencji przychodów i rozchodów oraz w sposób automatyczny przygotować wszelkie niezbędne zestawienia, które należy przedstawić przy składaniu wniosków o płatność.
Za niedopełnienie tego zobowiązania beneficjent musi liczyć się ze zwrotem otrzymanych środków finansowych:
• Na etapie I raty – odmowa wypłaty I raty,
• Na etapie II raty – 3% kwoty pierwszej raty za każdy rok gdzie nie prowadzono ewidencji oraz odmowa wypłaty II raty,
• W okresie związania celem – 3% wypłaconej kwoty za każdy rok gdy ewidencja nie była prowadzona.
Beneficjent powinien posiadać dokumenty potwierdzające transakcje ujęte w prowadzonej księdze przychodów i rozchodów. Są to kopie faktur i faktur VAT RR, wydruki paragonu fiskalnego kas rejestrujących, umowy kupna sprzedaży z potwierdzeniami przelewów, rachunek wraz z potwierdzeniem wpływu danej sumy na rachunek. Dokumenty te służyć będą udokumentowaniu wzrostu wartości sprzedaży brutto produktów rolnych wytworzonych w gospodarstwie co najmniej o 30% względem przychodu bazowego.
W przypadku interwencji I.11. „Premia dla młodych rolników” na podstawie prowadzonych zapisów szacowana będzie wysokość dochodów z gospodarstwa w stosunku do dochodów ogółem.
Zapraszamy do doradców MODR Warszawa po szczegółowe informacje.
Kinga Białobrzeska Kijek
MODR Warszawa