Technologia fermowego chowu indyków rzeźnych, bez antybiotyków i z podwyższonym dobrostanem
Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego jest członkiem grupy operacyjnej „Indyk z natury” i wspólnie z Zakładem Drobiarskim w Stasinie, Instytutem Zootechniki – Państwowym Instytutem Badawczym oraz z DAR-KAM Niedzielak, realizuje projekt pn. ,,Opracowanie i wdrożenie innowacyjnej technologii fermowego chowu indyków rzeźnych, bez antybiotyków i z podwyższonym dobrostanem”.
Operacja współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania "16 WSPÓŁPRACA" z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
Projekt koncentruje się na:
- Poprawie dobrostanu indyków, poprzez lepszą wentylację, odpowiednią ściółkę i optymalne zagęszczenie.
- Bioasekuracji, czyli minimalizacji ryzyka chorób, poprzez kontrolę środowiska i żywienia.
- Precyzyjnym żywieniu, które pozwala na optymalne wykorzystanie składników paszy, co przyczynia się do lepszej wydajności produkcji i redukcji kosztów.
Oczekiwanym wynikiem jest:
- Opracowanie innowacyjnej technologii fermowego chowu indyków rzeźnych, bez antybiotyków i z podwyższonym dobrostanem, która zostanie jednocześnie zweryfikowana w warunkach fermowych z uwzględnieniem aspektów ekonomicznych.
- Racjonalne wykorzystanie paszy, poprzez opracowany zrównoważony sposób żywienia indyków, który zapewni wydajną produkcję wysokiej jakości, z ograniczeniem antybiotyków oraz optymalnym wykorzystaniu zasobów poprzez opracowanie programu żywienia precyzyjnego (optymalne wykorzystanie składników pokarmowych).
- Redukcja emisji do środowiska naturalnego: precyzyjne żywienie i odpowiednio dobrana dieta dla indyków, pozwoli na redukcje emisji szkodliwych dla środowiska gazów i związków chemicznych, w szczególności azotu i fosforu.
- Innowacyjny sposób precyzyjnego żywienia oparty na probiotykach, składnikach naturalnych oraz krajowych źródłach białka przyczyni się do opracowania niskoemisyjnej hodowli indyków oraz umożliwi harmonijne korzystanie z podstawowych surowców naturalnych, od których rolnictwo jest zależne.
- Zagwarantowanie produktywności chowu: zastosowane metody chowu, w tym dobrostanu, bioasekuracji i żywienia przyczyni się do ogólnej poprawy dobrostanu zwierząt, ochrony ich zdrowia, co wpłynie na zmniejszoną liczbę padnięć oraz zachorowań, tym samym ograniczenie strat produkcyjnych.
Najważniejsze problemy, których rozwiązania wypracowujemy w ramach projektu to:
- Dobrostan i bioasekuracja: niewłaściwa ściółka prowadzi do zachorowań indyków m.in. na kontaktowe zapalenie skóry stóp, prowadzące do braku aktywności ruchowej ptaków, rozwoju chorób skóry. Ściółka zawiera azotany, jej zagospodarowanie jest problematyczne. Wadliwa wentylacja przyczynia się do chorób układu oddechowego. Nadmierna obsada zwiększa zawilgocenie, utrudnia ruch i cyrkulację. Takie warunki są przyczyną chorób indyków i w konsekwencji stosowania antybiotykoterapii.
- Ograniczanie antybiotyków: indyki charakteryzuje zwiększona podatność na niekorzystne czynniki. W krajach UE już w 2006 roku wprowadzono zakaz stosowania antybiotyków jako stymulatorów wzrostu. Pozostawiono możliwość stosowania w paszy kokcydiostatyków, w tym jonoforowych, będących antybiotykami. Wyzwaniem jest ograniczenie ilości zużywanych antybiotyków.
Producenci dostrzegają potrzebę ograniczenia ilości antybiotyków w fermowym chowie drobiu. Jedną z możliwości jest opracowanie i wdrożenie technologii chowu indyków bez stosowania antybiotyków. Dodatkowo wdrożenie takiej technologii zdecydowanie zwiększy ofertę rynkową markowych produktów drobiarskich klasy premium, która w Polsce jest bardzo uboga.
Więcej informacji na temat projektu:
Zobacz więcej na stronie ksowplus.pl