MODR Warszawa rozstrzygnął etap wojewódzki AGROLIGI 2024
W czwartek 29 sierpnia w przepięknych okolicznościach przyrody i wspaniałym Pałacyku w Otrębusach, Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego rozstrzygnął zmagania laureatów wojewódzkiego etapu konkursu AgroLiga 2024. Gości powitał Łukasz Lewandowski - dyrektor Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego - organizator gali. Laureatom wręczała nagrody od naszego Ośrodka również Anna Kempińska - zastępca dyrektora MODR Warszawa.
(…) to spotkanie jest najlepszym dowodem, że Wasze dokonania i praca już zostały zauważone i docenione. Jesteście najlepszymi z najlepszych (…) – zwrócił się dyr. MODR Warszawa do tegorocznych laureatów.
Głos zabrał również Wojciech Pysiak – laureat AgroLigi krajowej, przewodniczący Krajowej Kapituły Konkursu AgroLiga.
Gośćmi specjalnymi byli Leszek i Barbara Duszakowie – mistrzowie AgroLigi 2023 województwa mazowieckiego i mistrzowie krajowi w kategorii ROLNIK 2023 oraz Adam Węgłowski (z synem Wiktorem) prowadzący Firmę Wędliniarską Adam Węgłowski, mistrz AgroLigi 2023 w kategorii FIRMA i wicemistrz krajowy z 2023 roku w tej kategorii.
Gospodarstwa, zmagania, upór, dążenie do innowacyjnych rozwiązań i kreatywność laureatów, poznaliśmy dzięki filmowi przygotowanemu na czwartkowy finał.
W kategorii ROLNICY wicemistrzami województwa mazowieckiego zostali Iwona i Mateusz Gałek, prowadzący 5 hektarowe gospodarstwo w Bąkowie, gmina Rusinów. Gospodarze zajmują się produkcją papryki i fasolki szparagowej, w tunelach foliowych, nieogrzewanych. Aktywnie korzystają z funduszy dla rolników. Posiadają certyfikat „Global G.A.P.”, pozwalający na sprzedaż produktów na rynkach krajowych i zagranicznych. Gospodarza zgłosił do konkursu doradca MODR Warszawa Tomasz Dyl.
Mistrzem województwa mazowieckiego został Marcin Kobierecki z powiatu sochaczewskiego, prowadzący gospodarstwo sadownicze. Gospodarz zajmuje się produkcją jabłek konsumpcyjnych na areale ponad 50 ha. Dominujące odmiany to Gala Royal, Delicious Red, Golden Delicious. Gospodarstwo dysponuje nowoczesnym, dużym zapleczem przechowalniczym. Gospodarza zgłosiła do konkursu doradczyni MODR Warszawa Anna Palasik.
Wyróżnieni rolnicy:
- MARCIN OSIŃSKI z żoną Wioletą - prowadzący gospodarstwo w powiecie nowodworskim, specjalizujące się w produkcji bydła opasowego. Gospodarz ma obecnie około 300 sztuk bydła. Dodatkowo prowadzi firmę transportowo - spedycyjną. Wyróżnienie MODR Warszawa podczas tegorocznego finału.
- MAREK TOMASZEWSKI żoną Katarzyną, z gminy Przasnysz, zajmuje się chowem i hodowlą bydła rasy limusine. Stado 30 sztuk, objęte jest oceną użytkowości mięsnej. Właściciel jest jednym ze współzałożycieli grupy Spółdzielnia „Golden Bull”. Wyróżnienie KOWR podczas tegorocznego finału.
- KAMIL KONCA z żoną Anną, z gminy Jakubów, zajmuje się produkcją bydła mlecznego. Obecnie posiada stado 85 sztuk krów mlecznych oraz młodzież i bydło opasowe – łącznie blisko 200 sztuk. Wydajność mleczna, średnia dla stada to ponad 12 tysięcy litrów. Gospodarz posiada krowę czempionkę, która w ub. roku zajęła 3 miejsce w kraju pod względem wydajności. Wyróżnienie Mazowieckiej Izby Rolniczej oraz MODR Warszawa podczas tegorocznego finału.
- ROMAN CICHOCKI z żoną Małgorzatą, z gminy Gostynin, zajmuje się produkcją roślinną na powierzchni ponad 100 ha. Główny kierunek produkcji to zboża, rzepak i kukurydza.
Kategoria Firma:
Wicemistrzem wojewódzkim w tej kategorii zostało przedsiębiorstwo Warzywa Grzegorz Olejniczak, z Lubikowa, gmina Sanniki. Firma rodzinna powstała w 1995 roku, na bazie własnego gospodarstwa, zajmuje się przetwarzaniem cebuli w zależności od potrzeb odbiorcy końcowego (paski, plastry, kostka). Odpad z obierania cebuli został wykorzystany, jako wsad do własnej biogazowni i może być ostatecznie wykorzystywany jako nawóz. Firmę zgłosiła do konkursu doradczyni MODR Warszawa Anna Orlik.
Mistrzem AgroLigi 2024 w tej kategorii FIRMA zostały „Zakłady Mięsne Somianka” z powiatu wyszkowskiego. Firma rodzinna z polskim kapitałem istnieje na rynku od 1992 roku. Tworzą ją Henryka i Andrzej Rucińscy oraz czwórka dzieci, którzy obecnie przejęli całościowo jej prowadzenie. Produkty wędliniarskie sprzedawane są we własnych 40. sklepach oraz dostarczane do innych odbiorców z branży gastronomicznej. Produkcja wędlin, podrobów i wędzonek to około 1200 ton rocznie. Firmę zgłosiła do konkursu doradczyni MODR Warszawa Beata Piwowarska.
Laureaci tej kategorii:
- ALDO LESZEK I ANDRZEJ DŁUGOŁĘCKI firma od 25 lat działająca w branży sprzedaży i serwisu maszyn rolniczych i komunalnych, zaopatrzenia rolników w środki produkcji oraz specjalistycznego doradztwa w tym zakresie. Działa w kilku lokalizacjach – Ciechanów oraz Myszyniec w województwie mazowieckim oraz poza nim w Ełku i Wójtostwie. Jest aktywna w życiu społeczności lokalnej i wspiera lokalne inicjatywy. Wyróżnienie MODR Warszawa podczas finału wojewódzkiego.
- FARMER DOMINIK GASZEWSKI firma działa od 2013 roku i zajmuje się obrotem środkami produkcji dla rolnictwa – posiada szeroki asortyment produktów paszowych, folii do sianokiszonek, siatek, sznurków, artykułów zootechnicznych, środków higieny doju, środków ochrony roślin, materiału siewnego. Dystrybucja obejmuje na razie 3 sąsiadujące powiaty – węgrowski, miński i garwoliński. Wyróżnienie KOWR podczas finału wojewódzkiego.
- GOSPODARSTWO OGRODNICZE ALEKSANDRA POŁANECKA gospodarstwo ogrodnicze z powiatu grodziskiego. Zajmuje się produkcją i sprzedażą roślin ozdobnych oraz owocowych. Dodatkowo firma zajmuje się również wykonawstwem i pielęgnacją swoich projektów. Jest aktywna w życiu społeczności lokalnej i wspiera lokalne inicjatywy. Wyróżnienie Mazowieckiej Izby Rolniczej podczas finału wojewódzkiego.
Wyróżnienia i nagrody dla uczestników konkursu ufundowali i wręczyli: Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa Oddział Terenowy w Warszawie, Mazowiecka Izba Rolnicza, Starostwo Powiatowe w Mińsku Mazowieckim, Urząd Gminy Jakubów, Bank Spółdzielczy w Mińsku Mazowieckim Oddział w Jakubowie, Starostwo Powiatowe w Jakubowie, Urząd Gminy Gostynin, Starosta Gostyniński, Powiat Przasnyski, Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, Powiat nowodworski - Starostwo Powiatowe w Nowym Dworze Mazowieckim, Urząd Miejski w Nasielsku, Polskie Zrzeszenie Producentów Bydła Mięsnego, Urząd Gminy Rusinów, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Starostwo Powiatowe w Sochaczewie, Urząd Gminy Iłów, Wójt Gminy Ciechanów, Starostwo Powiatowe w Ciechanowie, Starostwo Powiatowe w Grodzisku Mazowieckim, Grodzisk Mazowiecki, Gmina Latowicz, Powiat Wyszkowski, Gmina Somianka, Stowarzyszenie Rzeźników i Wędliniarzy RP.
Wyróżnienia i nagrody dla uczestników konkursu sfinansowano ze środków Sieć na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich - SIR
Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy.
Konkurs zrealizowano w ramach operacji Innowacyjne praktyki agroprzedsiębiorczości "AGROLIGA 2024" wpisanej do Planu Operacyjnego Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich na lata 2024-2025 w zakresie Sieci na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich.
Celem operacji jest podniesienie świadomości producentów i przedsiębiorców rolnych w zakresie korzyści jakie daje wdrażanie innowacyjnych rozwiązań i współpracy między nauką i praktyką. Operacja zakłada zaprezentowanie przykładów dobrych praktyk producentów i przedsiębiorców rolnych, którzy wyróżniają się osiąganymi efektami technologicznymi i ekonomicznymi, rozwijają swą działalność przy pomocy funduszy unijnych oraz przy współpracy z doradztwem i nauką. Operacja ma za zadanie usprawnienie transferu wiedzy i informacji na temat praktycznych rozwiązań w rolnictwie.
Kinga Białobrzeska Kijek
Wojciech Asiński
MODR Warszawa
Zdjęcia: Roman Nadaj